התפתחות הילד מגיל 5 עד 7

ילד בגיל הזה ממשיך להתפתח דרך משחק, ציור, יצירת קשרים עם חבריו והוריו. בהדרגה הפעילות החשובה ביותר הופכת להיות הלמידה.

עיקרון ההדרגתיות חייב להישמר

רוב הזמן הילד צריך לעסוק בפעילות שמעניינת אותו, משום שהוא עדיין מרגיש צורך רב במשחק. לכן גם הלימוד, שהופך בהדרגה להיות יותר ממוקד מטרה חייב להיות בעל אופי משחקי. התפתחות אינטלקטואלית של ילד בגילאי 5-7 נקבעת על-ידי כמה תהליכים: קשב וריכוז, תפיסה, חשיבה, זיכרון ודמיון.

קשב אצל ילד בגילאים האלו מתאפיין בכך שאינו בשליטתו והילד עוד לא מסוגל לכוון אותו לכיוון הרצוי. הילד בגיל הזה עדיין לא יודע לשלוט בקשב שלו והרבה פעמים נמצא בשליטה של גורמים חיצוניים שמשפיעים עליו. זה מתבטא בכך שהילד מוסח בקלות, לא מסוגל להתמקד בדבר אחד ובכך שהפעילות שלו משתנה לעיתים תכופות.

על המבוגר להנחות את הילד במטרה לעודד אותו לפתח קשב שיהיה יותר ויותר מכוון על ידו. קשב מכוון קשור לפיתוח תחושת האחראיות. כאשר הילד מפתח בעצמו קשב כזה, זה יאפשר לו בעתיד לבצע כל משימה, גם משימה מעניינת וגם משימה פחות מעניינת.

מאפייני הקשב המרכזיים הם: יציבות הקשב. כלומר, היכולת לשמור על ריכוז לפרקי זמן ארוכים. שינוי ההתמקדות- הכוונה ליכולת להתמצא מהר במצב ולעבור בין מצב למצב במהירות. מאפיין נוסף, חלוקת הקשב היא היכולת להתמקד בו זמנית בכמה אובייקטים. גורמים רגשיים(מידת העניין), תהליכי חשיבה ושליטה עצמית משפיעים רבות על התפתחות קשב וריכוז. כל מרכיבי הקשב מתפתחים היטב בעזרת תרגול מתאים. תפיסת העולם מתפתחת אצל הילד מחודשי חייו הראשונים. בגילאי 5-6 הילד כבר מבחין היטב בין צבעים וצורות של אובייקטים(הוא מסוגל להבדיל בין צורות גיאומטריות שונות). הוא מתמצא במרחב ויודע להשתמש ביחסים במרחב, לדוגמא:"צריך לרדת למטה, לפנות ימינה, להגיע עד הפינה, לפנות שמאלה, לעבור לצד השני".

לילד יותר מסובך לתפוס זמן

התמצאות בשעון, להעריך פרקי זמן(שבוע, חודש, עונת השנה, שעות,דקות). הילד מסתבך כאשר צריך לתאר ותכנן כמה זמן תיקח משימה מסוימת. החשיבה הבסיסית ויזואלית(אשר מתפתחת במהירות אצל ילד מגיל 3-4) משמשת בסיס להתפתחות חשיבה סמלית או ייצוגית בעזרת צורות ואחריה חשיבה מורכבת יותר בשם חשיבה מילולית-לוגית.

משחקים שונים מפתחים אצל הילד פעולות חשיבה כגון: הכללה, השוואה, הפשטה קביעת יחסי סיבה ותוצאה. בזכות אלו הילד מצליח להבין רעיון מרכזי באגדה ותמונה. מצליח למצוא אלמנט דומה בכמה תמונות, לחלק תמונות לקבוצות על פי מאפיין בולט וכו'. תרגול עם הילד יכול להביע לשיפור של מאפייני חשיבה אלו פי 3-4.

הזכרון ממשיך להיות לא מכוון

כלומר, לילד קל יותר לזכור מה שעורר בו עניין. אך גם במקרה הזה, הילד שוכח מהר מאוד את המקרה. הורים לילדים בני חמש מתפלאים שילדיהם שוכחים מידע כל-כך מהר. בגילאים אלו מתחילים להופיע הבדלים בין אישיים בזיכרון. אצל ילדים מסוימים הזכרון ויזואלי מפותח טוב יותר, לעומת זאת אצל אחרים הזכרון השמיעתי. ילדים אחרים מצטיינים בזכרון הרגשי שלהם וילדים אחרים בזכרון המכני. בתרגולים עם הילד יש לפתח את כל סוגי הזכרון, ולשאוף ללמד את הילד לזכור דברים בהתבסס על חשיבה והבנה.

הפעילות המרכזית של הילד הינה משחקי תפקידים

בפעילות זאת מתפתח הדמיון. הדמיון מאפשר לילד לראות את עצמו במהלך משחק כטייס, מלח, נהג וכו'. הורים מסוימים חוששים מהדמיון המופרז שקיים אצל הילד שלהם. הם שואלים: האם זה טבעי? לילד בגילאי 5-6 הדמיון משמש בסיס חשוב שיאפשר אחר-כך לראות את המציאות בצורה יותר יצירתית. הדמיון הוא אחת הדרכים שמובילה להכרת העולם שבו הילד חי ופועל.